Wywiad dla WP.PL – Parenting
"Interpłciowość jest wciąż tematem tabu". Wywiad z Magdą Rakitą, założycielką Fundacji Interakcja.
"Interpłciowość jest wciąż tematem tabu". Wywiad z Magdą Rakitą, założycielką Fundacji Interakcja.
Audycja Prof. Moniki Płatek z 02 Września 2020
Tym razem rozmawiać będziemy o interpłciowości. W studio, razem z Państwem gościć będziemy specjalistki i znawczynie tematu. Będą z nami: Joanna Skonieczna i Magda Rakita.
Rozmawiać będziemy o wspominanej już we wcześniejszych audycjach, lecz brakującej literze w skrócie LGBT literze „I”. Litery LGB – odnoszą się do orientacji psychoseksualnej, litera „T” odnosi się do tożsamości płciowej.
W najnowszym wydaniu poradnika psychologicznego „Ja My Oni” ukazał się przedruk rozmowy o interpłciowości, opublikowanej po raz pierwszy w zeszłym roku w magazynie „Polityka”. Zapraszamy do lektury!
W wywiadzie dla poptown.eu psycholog Dominik Haak wypowiada się o interpłciowości: "Jeśli chodzi o odmienność, jako cywilizacja mamy długą i niezbyt chlubną tradycję. W najlepszym przypadku traktowaliśmy ją jako coś nadprzyrodzonego, wprost łączącego się z bóstwami, w najgorszym – a głównie tak wychodziło – jako zagrożenie, klątwę i sprzeciw wobec naturalnego porządku rzeczy, a zatem coś, co trzeba wyeliminować, najlepiej fizycznie. Niestety mimo rozwoju medycyny nawet ludzie, którzy w ramach zawodu przyrzekali nie szkodzić, wciąż nie zawsze potrafią okazać empatię i zrozumienie dla tych, których postrzegają jako odmiennych, np. dla osób interpłciowych."
"Dziewczynka czy chłopiec? A co jeśli odpowiedź jest bardziej złożona?" Rozmowa z Magdą Rakitą o interpłciowości dla tygodnika Polityka
Gościnią Krzysztofa Tomasika i Mariusza Kurca była Magda Rakita - osoba interpłciowa, aktywnie zaangażowana w działania na rzecz społeczności osób interpłciowych oraz osób ze zróżnicowanym rozwojem płci biologicznej.
"Jest 40 rodzajów interpłciowości. To, że ja tu jestem i opowiadam o sobie jako osobie interpłciowej nie oznacza, że wszystko zostaje powiedziane. Są osoby które mają zupełnie inne doświadczenia, funkcjonują zupełnie inaczej, bo ich typ interpłciowości jest po prostu inny."
Dzięki Magdzie Rakita interpłciowość przestaje być tylko „zjawiskiem” – zyskuje twarz i głos.
Tak szczerego, wyczerpującego wywiadu z osobą interpłciową w polskiej prasie jeszcze nie było. Bez tabu.
Magda Rakita: „W wieku 15 lat wciąż nie miałam okresu. Wprawdzie na zewnątrz wyglądasz jak typowa kobieta i wewnątrz masz pochwę, ale zamiast jajników, masz jądra> – wyjaśniła mi mama po tym, jak poszłyśmy do ginekolożki.”
„Miałaś zostać chłopcem, ale coś nie wyszło – usłyszałam od lekarza.”
Magda opowiada nie tylko o operacjach, o terapii hormonalnej i lekarzach, ale również o stresie mniejszościowym, kryzysie poczucia własnej płciowości. I o swoim fantastycznym narzeczonym. I o tym, jak poznała inne osoby interpłciowe i jak zaczęła robić coming outy. I jak została pierwszą w Polsce interpłciową aktywistką.
„Nie operacja, a konieczność utrzymywania tajemnicy była najgorsza z wszystkiego, co przeszłam jako osoba interpłciowa” – mówi.
Koniec z tajemnicą!
Cały wywiad (6 stron tekstu!) – oraz moc innych ciekawych materiałów – do przeczytania w 79. numerze „Repliki”,
Widzialność jest mega ważna - Hanne Gaby Odiele, modelka, osoba interpłciowa i aktywistka na rzecz osób interpłciowych.
To będzie opowieść o dziewczynie, polskiej służbie zdrowia, ale głównie o byciu sobą mimo wszystko. Magda sama zaproponowała nam, żebyśmy poruszyły temat MRKH, i zgodziła się podzielić swoimi doświadczeniami – aby pokazać, że brak pochwy to nie wyrok i że nie przekreśla bycia kobietą, choć trochę czasu zajęło jej dojście do tego.