Przejdź do treści

Broszury

POBIERZ

Osoby interpłciowe w gabinecie lekarskim. Jak dochodzić swoich praw?

Zdarza się, że system prawny, a także podejście lekarzy dyskryminują osoby interpłciowe ze względu na to, jakie są ich ciała. Naruszenia najczęściej powstają na tle uprzedzeń, stereotypów, a także braku wiedzy (także na temat praw pacjenta lub aktualnej wiedzy medycznej), czy wrażliwości. Aby temu przeciwdziałać, przygotowaliśmy broszurę "Osoby interpłciowe w gabinecie lekarskim. Jak dochodzić swoich praw?". Jest to praktyczny przewodnik, który pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje prawa i skutecznie ich dochodzić podczas wizyty lekarskiej.

POBIERZ
POBIERZ

Płodność, związki i intymność — Jak oferować wsparcie osobom dorosłym ze zróżnicowanymi cechami płciowymi.

Wiele osób nie wie, jak najlepiej wspierać osoby ze zróżnicowanymi cechami płciowymi (ZCP), które zmagają się z problemami dotyczącymi płodności. Niektóre rodzaje wsparcia są całkiem proste, a inne z kolei mogą wymagać więcej czasu i zaangażowania. I chociaż nie ma „jedynie słusznego” sposobu okazywania wsparcia, w tej broszurze chcemy przedstawić garść pomysłów na to, jak wspierać osobę znajomą, kogoś z rodziny lub osobę partnerską mającą zróżnicowane cechy płciowe. 

POBIERZ
POBIERZ

Co byśmy chcieli, aby wiedzieli nasi nauczyciele.

Nauczycielki, pedagodzy i opiekunowie odgrywają ważną rolę w życiu młodych ludzi i mogą sprawić, że uczniowie i uczennice poczują się wysłuchani i szanowani takimi, jacy są. Zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia oraz zapobieganie wykluczeniu mogą znacznie przyczynić się do budowania ich poczucia własnej wartości. Wiele osób pracujących z młodzieżą może odczuwać niepokój jak odnosić się i wspierać osoby interpłciowe/osoby ze zróżnicowanymi echami płciowymi. Mamy nadzieję, że ta broszura będzie pomocna zarówno dla nauczycieli jak i innych osób pracujących z młodzieżą i dziećmi.

POBIERZ
POBIERZ

Co byśmy chcieli, aby wiedzieli nasi lekarze.

"Co byśmy chcieli, aby wiedzieli nasi lekarze" to kolejna pozycja w naszej bazie wiedzy skierowana przede wszystkim do lekarzy i personelu medycznego. Broszura jest jednak doskonałym źródłem wiedzy nie tylko dla tej konkretnej grupy, ale dla wszystkich, którym zależy na prawie opieki osób interpłciowych/osób ze zróżnicowanymi cechami płciowymi i uszanowaniu praw człowieka.

POBIERZ
POBIERZ

Co byśmy chcieli, aby nasi rodzice wiedzieli.

Otwarte i szczere rozmowy o zróżnicowanych cechach płciowych mogą być dużym wyzwaniem. Kolejna broszurka adresowana do rodziców i opiekunów - "Co byśmy chcieli, aby nasi rodzice wiedzieli" - zawiera wypowiedzi i wskazówki od młodych osób z cechami interpłciowymi.

POBIERZ
Pobierz

List do Zosi

Przykładowy "list" do córki, w którym rodzice dziewczynki z niewrażliwością na androgeny w przyjazny sposób opisują jej historię. Zachęcamy rodziców i opiekunów dzieci z innymi typami zróżnicowania cech płciowych do tworzenia własnych wersji.

Pobierz
1 2