
Interpłciowość – czy wiesz co to znaczy?
Broszura, dla sojuszników i nie tylko, z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące interpłciowości.
Broszura, dla sojuszników i nie tylko, z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące interpłciowości.
Nauczycielki, pedagodzy i opiekunowie odgrywają ważną rolę w życiu młodych ludzi i mogą sprawić, że uczniowie i uczennice poczują się wysłuchani i szanowani takimi, jacy są. Zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia oraz zapobieganie wykluczeniu mogą znacznie przyczynić się do budowania ich poczucia własnej wartości. Wiele osób pracujących z młodzieżą może odczuwać niepokój jak odnosić się i wspierać osoby interpłciowe/osoby ze zróżnicowanymi echami płciowymi. Mamy nadzieję, że ta broszura będzie pomocna zarówno dla nauczycieli jak i innych osób pracujących z młodzieżą i dziećmi.
"Co byśmy chcieli, aby wiedzieli nasi lekarze" to kolejna pozycja w naszej bazie wiedzy skierowana przede wszystkim do lekarzy i personelu medycznego. Broszura jest jednak doskonałym źródłem wiedzy nie tylko dla tej konkretnej grupy, ale dla wszystkich, którym zależy na prawie opieki osób interpłciowych/osób ze zróżnicowanymi cechami płciowymi i uszanowaniu praw człowieka.
Otwarte i szczere rozmowy o zróżnicowanych cechach płciowych mogą być dużym wyzwaniem. Kolejna broszurka adresowana do rodziców i opiekunów - "Co byśmy chcieli, aby nasi rodzice wiedzieli" - zawiera wypowiedzi i wskazówki od młodych osób z cechami interpłciowymi.
Jak rozmawiać o zróżnicowanych cechach płciowych - krótki poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci z nietypowymi cechami płciowymi/cechami interpłciowymi.
Ninejsza broszura opracowana została przez organizacje IGLYO, OII Europe oraz EPA.
Jej celem jest wprowadzenie do tematu interpłciowości, poradnictwo oraz omówienie sposobów udzielania wsparcia dziecku interpłciowemu, a także przedstawienie źródeł do poszukiwań dalszych informacji.
Przykładowy "list" do córki, w którym rodzice dziewczynki z niewrażliwością na androgeny w przyjazny sposób opisują jej historię. Zachęcamy rodziców i opiekunów dzieci z innymi typami zróżnicowania cech płciowych do tworzenia własnych wersji.
"W obronie praw człowieka osób interpłciowych – jak możesz pomóc?"
Broszura OII Europe po polsku.