Przejdź do treści

Inter w mediach

PRZECZYTAJ

“U większości osób interpłciowych interwencje chirurgiczne nie są konieczne” – przeczytaj wywiad z Magdą Rakitą w Wysokich Obcasach. 

Zapraszamy do zapoznania się z osobistym wywiadem, w którym z Magdą Rakitą – prezeską naszej fundacji – rozmawia Zuzanna Kuffel z Wysokich Obcasów. Jest to zapis niezwykle szczerej opowieść o dzieciństwie, młodości i dorosłości osoby o zróżnicowanych cechach płciowych. Magda bez tabu mówi o sytuacji panującej w polskiej służby zdrowie i doświadczeniach ze swojego życia. 

PRZECZYTAJ
PRZECZYTAJ

Okaleczamy dzieci interpłciowe często łamiąc prawa człowieka.

Dzieci interpłciowe – to osoby urodzone z ciałami, które nie wpisują się w definicję typowych ciał męskich lub żeńskich. Często, zanim są w stanie wyrazić świadomą zgodę, są poddawane inwazyjnym operacjom chirurgicznym. W wielu przypadkach operacje są nieuzasadnione i szkodliwe.

Artykuł Filipa Raka - adwokata w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, specjalizującego się w prawach człowieka, sprawach karnych i sporach sądowych. Absolwenta Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych i Społecznych UW, gdzie studiował prawo i filozofię, oraz British Law Centre przy Fundacji Iuris Angliae Scientia. W roku 2021-2022 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zajmował się przeciwdziałaniem dyskryminacji osób LGBTIQ

PRZECZYTAJ
PRZECZYTAJ

Nieakceptowalne ciała.

Interpłciowość to pojęcie parasolowe dotyczące osób, które rodzą się z ciałem, które nie wpisuje się w społeczne lub medyczne definicje typowych ciał żeńskich bądź męskich. Doświadczenia osób interpłciowych są bardzo różne, jednak ich problemy miewają punkty wspólne. Właśnie nimi stara się zajmować Fundacja Interakcja, założona przez Magdę Rakitę i Kasię Stadnik, z którą rozmawiamy o prawie, wykluczeniu czy języku.

PRZECZYTAJ
POSŁUCHAJ

Nowy podcast!

26 października obchodziliśmy Dzień Wiedzy o Interpłciowości, dlatego dzisiaj, razem z moimi gościniami — Magdą Rakitą , współzałożycielką Fundacji Interakcja i pierwszą w Polsce interpłciową aktywistką oraz Zuzą Piontke , inicjatorką projektu Bezpestkowe, bierzemy na warsztat kolejną literkę spod tęczowego parasola #LGBTQIA+. Co to znaczy #interpłciowość? Który kraj na świecie, jako pierwszy, objął ochroną osoby interpłciowe zakazując tzw. „zabiegów normalizujących”? I co z interpłciowością ma wspólnego Kazimierz Pułaski, bohater walk o niepodległość USA i „ojciec amerykańskiej kawalerii?

POSŁUCHAJ
PRZECZYTAJ

SEXED.pl o interpłciowości

"Możesz mieć wrażenie, że nie znasz żadnej osoby interpłciowej, ponieważ jest to termin mało znany. Statystyki mówią jednak, że takich osób jest mniej więcej tyle, ile osób rudych. Z taką różnicą, że zazwyczaj interpłciowości nie widać na zewnątrz, tak jak widoczny jest np. kolor włosów."

PRZECZYTAJ
POSŁUCHAJ

Audycja Prof. Płatek w Halo Radio jest dostępna w formie podcastu.

Audycja Prof. Moniki Płatek z 02 Września 2020

Tym razem rozmawiać będziemy o interpłciowości. W studio, razem z Państwem gościć będziemy specjalistki i znawczynie tematu. Będą z nami: Joanna Skonieczna i Magda Rakita.

Rozmawiać będziemy o wspominanej już we wcześniejszych audycjach, lecz brakującej literze w skrócie LGBT literze „I”. Litery LGB – odnoszą się do orientacji psychoseksualnej, litera „T” odnosi się do tożsamości płciowej.

POSŁUCHAJ
1 2