Przejdź do treści

Inter w mediach

Przeczytaj artykuł

„Igrzyska nienawiści” – nasz list otwarty w OKO.press

Z ogromną satysfakcją informujemy, że nasz list otwarty do mediów, dotyczący szkodliwego dyskursu wokół cech płciowych sportsmenek, spotkał się z szerokim zainteresowaniem w ogólnopolskich mediach. Ten list, który w zdecydowany sposób krytykuje spekulacje i dehumanizujące komentarze pojawiające się w kontekście Igrzysk Olimpijskich, został dostrzeżony i opublikowany przez znaną redakcję, OKO.press. Co więcej, miałyśmy również okazję przedstawić nasze stanowisko na antenie radia TOK FM oraz Eska, co pozwoliło nam dotrzeć z naszym przekazem do jeszcze większej liczby osób.

Przeczytaj artykuł
Posłuchaj audycji

„Popołudnie radia TOK FM” – rozmowa z Magdą Rakitą.

12 sierpnia 2024 roku, w audycji "Popołudnie Radia TOK FM", Anna Piekutowska miała okazję porozmawiać z Magdą Rakitą, prezeską Fundacji Interakcja. Tematem ich rozmowy była narastająca nagonka na osoby interpłciowe w sporcie, która szczególnie nasiliła się w czasie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Dyskusja skupiła się na licznych wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć osoby interpłciowe, doświadczające dyskryminacji i stygmatyzacji, zwłaszcza w kontekście rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie.

Rozmowa była pokłosiem naszego listu otwartego, który  skierowałyśmy do mediów, apelując o rzetelność i odpowiedzialność w przekazie dotyczącym interpłciowości oraz ciał sportowców i sportowczyń. Treść tego apelu można przeczytać na naszej stronie pod adresem: Interakcja - Igrzyska nienawiści.

Magda Rakita zwróciła uwagę na to, że zamiast celebrować osiągnięcia sportowe Igrzyska Olimpijskie stały się areną gorących dyskusji na temat płci i obecności osób, których ciała nie wpisują się w typowe standardy wyglądu męskiego lub żeńskiego. Podkreśliła, że te debaty często przybierają formę nagonki, zamiast promować faktyczna misję, która skupia się na prawie wszystkich do uprawiania sportu w sposób bezpieczny i bez dyskryminacji.

Posłuchaj audycji
PRZECZYTAJ

“U większości osób interpłciowych interwencje chirurgiczne nie są konieczne” – przeczytaj wywiad z Magdą Rakitą w Wysokich Obcasach. 

Zapraszamy do zapoznania się z osobistym wywiadem, w którym z Magdą Rakitą – prezeską naszej fundacji – rozmawia Zuzanna Kuffel z Wysokich Obcasów. Jest to zapis niezwykle szczerej opowieść o dzieciństwie, młodości i dorosłości osoby o zróżnicowanych cechach płciowych. Magda bez tabu mówi o sytuacji panującej w polskiej służby zdrowie i doświadczeniach ze swojego życia. 

PRZECZYTAJ
PRZECZYTAJ

Okaleczamy dzieci interpłciowe często łamiąc prawa człowieka.

Dzieci interpłciowe – to osoby urodzone z ciałami, które nie wpisują się w definicję typowych ciał męskich lub żeńskich. Często, zanim są w stanie wyrazić świadomą zgodę, są poddawane inwazyjnym operacjom chirurgicznym. W wielu przypadkach operacje są nieuzasadnione i szkodliwe.

Artykuł Filipa Raka - adwokata w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, specjalizującego się w prawach człowieka, sprawach karnych i sporach sądowych. Absolwenta Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych i Społecznych UW, gdzie studiował prawo i filozofię, oraz British Law Centre przy Fundacji Iuris Angliae Scientia. W roku 2021-2022 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zajmował się przeciwdziałaniem dyskryminacji osób LGBTIQ

PRZECZYTAJ
PRZECZYTAJ

Nieakceptowalne ciała.

Interpłciowość to pojęcie parasolowe dotyczące osób, które rodzą się z ciałem, które nie wpisuje się w społeczne lub medyczne definicje typowych ciał żeńskich bądź męskich. Doświadczenia osób interpłciowych są bardzo różne, jednak ich problemy miewają punkty wspólne. Właśnie nimi stara się zajmować Fundacja Interakcja, założona przez Magdę Rakitę i Kasię Stadnik, z którą rozmawiamy o prawie, wykluczeniu czy języku.

PRZECZYTAJ
POSŁUCHAJ

Nowy podcast!

26 października obchodziliśmy Dzień Wiedzy o Interpłciowości, dlatego dzisiaj, razem z moimi gościniami — Magdą Rakitą , współzałożycielką Fundacji Interakcja i pierwszą w Polsce interpłciową aktywistką oraz Zuzą Piontke , inicjatorką projektu Bezpestkowe, bierzemy na warsztat kolejną literkę spod tęczowego parasola #LGBTQIA+. Co to znaczy #interpłciowość? Który kraj na świecie, jako pierwszy, objął ochroną osoby interpłciowe zakazując tzw. „zabiegów normalizujących”? I co z interpłciowością ma wspólnego Kazimierz Pułaski, bohater walk o niepodległość USA i „ojciec amerykańskiej kawalerii?

POSŁUCHAJ
PRZECZYTAJ

SEXED.pl o interpłciowości

"Możesz mieć wrażenie, że nie znasz żadnej osoby interpłciowej, ponieważ jest to termin mało znany. Statystyki mówią jednak, że takich osób jest mniej więcej tyle, ile osób rudych. Z taką różnicą, że zazwyczaj interpłciowości nie widać na zewnątrz, tak jak widoczny jest np. kolor włosów."

PRZECZYTAJ
1 2