Zrozumieć interpłciowość – wywiad w Dzień Dobry TVN
W sobotę, 3 lutego 2024 roku, gościłyśmy na żywo w programie śniadaniowym Dzień Dobry TVN. Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy podzielić się naszą perspektywą i doświadczeniem. Historie, które przywoływałyśmy dotyczyły nas bezpośrednio. Wierzymy, że właśnie ta autentyczność pomaga w lepszym zrozumieniu sytuacji i trudności jakie napotykają osoby interpłciowe.
Rodzimy się zupełnie zdrowi
W tracie rozmowy z Marcinem Prokopem i Dorotą Wellman, Magda Rakita przywołała definicję interpłciowości. Rozwiała także wątpliwości wokół terminologii oraz przyjaznego wszystkim języka. “Rodzimy się z ciałami, które nie wpisują się w takie idealne schematy tego, jak jest zbudowane typowe ciało męskie i typowe ciało kobiece. Te różnice mogą u nas występować na poziomie chromosomów, układu hormonalnego lub anatomii wewnętrznych, lub zewnętrznych narządów płciowych (…) A my zdecydowanie w większości przypadków rodzimy się zupełnie zdrowi, nasze ciała są po prostu inaczej zbudowane lub inaczej funkcjonują.” Magda podzieliłą się także swoją historią, opisując moment, w którym dowiedziała się, że jest osobą o zróżnicowanych cechach płciowych.
Po więcej informacji o tym, jak mówić, by nikogo nie zranić zajrzyj do zakładki Słownictwo.
Ciało pamięta
Otwartość i emocjonalność rozmowy udzieliła się również osobom prowadzącym program. Nikt nie ukrywał poruszenia, gdy Kasia Stadnik, za zgodą swojej córki, opowiedziała trudną historię związaną z interpłciowością swojego dziecka. Mówiąc, o krzywadzących i okaleczających operacjach “normalizujących”, Katarzyna wspomina bardzo silną traumę, którą przeżyła wraz z córką. “Jest to traumatyczne doświadczenie dla mnie i dla mojej córki. Dla mnie, bo ja je pamiętam i dla mojego dziecka, bo – tak myślę – jej ciało pamięta pewne symptomy przemocy”. Katarzyna zaznaczyła również, jak ważne jest systemowe wsparcie rodziców lub opiekunów i ich dzieci w tych kluczowych momentach.
Zarówno Magda, jak i Kasia wielokrotnie podkreślały, jak ważny jest społecznie słyszalny głos wsparcia dla wszystkich rodziców i opiekunów osób o zróżnicowanych cechach płciowych.
W czasie rozmowy Magda i Kasia zaprezentowały również nasz krótki poradnik dla rodziców i opiekunów. Broszurę „Jak rozmawiać o zróżnicowanym rozwoju płciowym”, możecie pobrać w wersji online bezpośrednio z naszej strony.